Make your own free website on Tripod.com


Reçete siparişi
YARDIM
 

Gözlükçülük 1000 yaşında
 

günlük hayatımızda oldukça geniş bir yer tutan ve hatta bazılarımızın bir değil bir kaç tanesini cebinden eksik etmediği gözlüğün mazisinin tamı tamına 1000 yıl öncesine uzandığına inanmak belki güç ama gerçek . Gerek gözü dinlendirmek ve gerekse görme kusurlarımızı düzeltmek için kullandığımız gözlük 1000 yıldır insanlığın hizmetinde.İnsanların zaman içerisinde kusurlarını fark etmeye başlamalarıyla  birlikte görme bozuklukları da dikkati çekmeye ve çareleri aranmaya başlandı.zak görmedeki bozukluklar ise daha sonra fark edildi.Bu yüzden ilk gözlükler lup'lardan ve presbiop'luğu düzeltmeye yarayan konveks camlardan ibaretti.Kesin olmamakla birlikte Avrupa 'da ilk gözlüğün 13.yy başlangıcında Bacon tarafından kullanıldığı sanılmaktadır. Söylentiye göre Bacon buluşundan Goethal'e bahsetmiş o da durumdan İtalya'ya yaptığı bir gezi sırasında Piza rahiplerinden Spina'yı haberdar etmiştir . Bu yolla ortaya atılan gözlük kullanma işi , Floransalı Salvina Armato D'Armati (1317) tarafından yayılmış ve 14 yy'ın ortalarından itbaren gözlük kullanımı bir hayli genişlemiştir.

Miyop camlar 15.yy'ın sonlarında kullanılmaya başlanarak 17.yy'da popüler bil hal aldı.Avrupa'da ilk gözlüğü kullanan Bacon olmakla birlikte, gözlük kullanma işi  Floransalı Salvina Armato D'armati tarafından yayılmış ve 14 yy'ın ortalarından itbaren gözlük kullanımı bir hayli genişlemiştir.

Ülkemizde optikçilik

Ülkemizde optikçilik 1940 yılında 3958 sayılı kanunun getirilmesi ile yasal kimliğini kazanmıştır.O zamanlar sağlık ve sosyal yardım bakanlığının açtığı kurslarla ilk ruhsat dağıtılmasına (1944) başlanmıştır .

Mersin'de biz

Biz emekoptik olarak 1979'dan bu yana mersinde faaliyet göstermekteyiz.Amacımız;daima en kaliteliyi en ekonomik bir şekilde siz müşterilerimize ulaştırmak ve satış kadar satış sonrası hizmetlerle de yanınızda olduğumuzu sizlere hissettirerek sizlerle bir aile olmayı tercih ettik.

                   Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi emekoptik@msn.comadresine gönderin.
Telif Hakkı © 2003 Emek Optik
Son değiştirilme tarihi: 15/12/03
Project developed by emekoptik.com and erdem © 1979-2004 EMEKOPTİK®  all rights reserved