Make your own free website on Tripod.com


Reçete siparişi
YARDIM
 


lens takıp çıkartmak & ve sağlıklı lens kullanımı

İlk önce sağ gözünüzün lensini takmayı alışkanlık haline getiriniz. Lensi işaret parmağınızın ucuna yerleştiriniz ve doğru yüzünün üstte olduğunu kontrol ediniz .
 

bullet- Aynı elinizin orta parmağını alt göz kapağınıza yaklaştırıp, alt göz kapağınızı aşağı çekiniz.
bullet- Diğer elinizin işaret veya orta parmağı ile üst göz kapağınızı yukarı çekiniz. Lensi gözünüzün üzerine yerleştiriniz.
bullet- Göz kapaklarınızı yavaşça serbest bırakın ve gözlerinizi bir kaç kez kırpın.
bullet- Sol gözünüze ait lensi takmak için de aynı işlemleri tekrarlayınız.
 

Genellikle bir kontakt lens takıldığı zaman kendiliğinden gözün ortasına yerleşir ve kullanım sırasında gözün beyaz kısmına kayması çok ender rastlanan bir olaydır. Ancak lens ters takılırsa ortalanma olmayıp kornea üzerinden kayma görülebilir. Lensi ortalamak için ;
 

bullet- Göz kapaklarınızı kapatınız ve göz kapakları kapalıyken göze hafifçe masaj yaparak lensi yerine oturtunuz.
bullet- Gözünüz açıkken, üst veya alt göz kapağının kenarına parmağınızla basınç uygulayarak merkezden uzaklaşmış lensi yavaşça gözün ortasına doğru hareket ettiriniz.
bulletLense dokunmadan önce ellerinizi yıkayın (parfümsüz sabun tavsiye edilir),durulayın ve kurulayın.Islak parmak yumuşak lensin ele yapışarak düzleşmesine sebep olabilir.
bulletLensinizi tutarken tırnaklarınızı kullanmayın.
 
bulletEğer lavaboya yakın bir yerdeyseniz herhangi bir kazaya karşı lavaboyu tıkayın.
bulletKarışıklığı önlemek için lenslerinizi her zaman aynı sırada takın.
bulletLens solüsyonunu avucunuza dökün.
bulletLensinizi zerre,tortu yada yırtılmalara karşı gözden geçirin..
bulletLensi baş parmağınızda yuvarlak kısmı yukarı gelecek şekilde yerleştirin.Lensin doğru kısmının dışa geldiğinden emin olun.Lensin köşeleri yukarı doğru gelecektir.Eğer lens ters dönmüşse köşeler kavis yapacak ve .Eğer ters dönmüşse işleme geçmeden önce ters yüz edin.

Yerleştirme

bulletLensi oturtacağınız parmağınızın kuru olmasına dikkat edin.
bulletGöz kırpmayı engellemek için gözkapağınızı yada kirpiklerinizi yukarı kaldırın.
bulletOrta parmağınızı kullanarak alt göz kapağınızı aşağı çekin.
bulletYukarı bakın böylece gözünüzün beyaz kısmı görünecek ve lensi bu beyaz kısmın üzerine yerleştirin.
bulletYada ileri,lense doğru bakın ve dikkatlice gözünüzün merkezine lensi yerleştirin.
bulletParmağınızı çekin ve gözünüzün alt kısmının üst kısmından önce harekete geçmesini sağlayın.
bulletLensin yerleşmesi için aşağı doğru bakın.
Gözünüzü kısa bir süre için kapatın.
bulletEğer lensiniz kuru yada görüntü net değilse bir yada iki damla ıslatıcı göz damlası damlatın.
bulletDiğer lens için aynı işlemleri tekrarlayın.
 

* Lensinizi ilk yerleştirmenizde doktorunuzun size bu aşamaları göstermesine özen gösterin.

LENSLERİN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Geleneksel (konvansiyonel) lens grupları her gece gözden çıkarılarak temizlik yapılması gereken lenslerdir. Bu lensler günlük temizlik dışında yaklaşık ayda bir ayrıca enzimatik temizlik işlemi olan protein tabletleri ile derin temizlik yapılması gerekmektedir.

Sık değişim lenslerinde ise farklı kullanım programları uygulanmaktadır.

Her gece (veya hekimin önerisine göre gözde bir kaç gece de kalabilen lensler de bulunmaktadır) lens gözden çıkarılarak lens temizleme solüsyonları ile temizlik işlemleri yapılmalıdır.

30 gece ve gündüz kullanabilen Focus NIGHT & DAY , lensler ambalajından çıkarıldığı anda saline solüsyon ile çalkalanarak göze takıldıktan sonra, 30.gece sonunda atılır. Arada normal şartlarda lens temizlik işlemi gerekmemektedir. Ama burada hekimin görüşü, kullanım programı önermesi önemlidir. Üretim aralığı +6.00 hipermetropiden –10.00 miyopi ye kadar genişlemiştir.

Günlük değişimli Focus Dailies lensleri ise hiç bir lens temizleme solüsyonu gereksinimi olmaksızın sabah lensler takılır ve akşam gözden çıkarılarak atılır. Kullanıcıya pratik, rahat ve sağlıklı bir seçenek sunar, hem de bir kahve fiyatına. Focus Dailies lensleri 30 luk ve 90’lık ambalajlarda bulunmaktadır. Üretim aralığı +4.00 hipermetropiden –10.00 miyopiye kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır.

KONTAKT LENS ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Gözlerimizi ve göz sağlığımızı konunun uzmanı hekimlere teslim etmeliyiz. Kozmetik amaçlı kullanımlarda bile sık hekim kontrolleri mutlaka önerilmektedir.

Kozmetik lenslerimizi yakın arkadaş veya kardeşler gibi başka kişilerle paylaşmamalıyız.

Yenilikler hakkında bilgi isteyen, teknolojik gelişmeleri takip eden tüketiciler olmalıyız.

Kullanmakta olduğumuz lens tipine bağlı olarak olarak lens bakım solüsyonları ve destek ürünlerini eksiksiz kullanmayı ihmal etmemeliyiz.


GÖZ SAĞLIĞINIZIN KORUNMASI

30 geceye kadar sürekli kullanımı ile Focus Night&Day kontakt lensleri,size hayal edemeyeceğiniz ölçüde özgürlük ve rahatlık sunar. Ancak Night&Day diğer yumuşak kontakt lenslerden farklıdır çünkü bu lens uygulama,konfor,eğitim ve uyum açısından daha yüksek çaba gerektirir. Bu bölüm de amaç size organize,geniş kapsamlı ve kolay anlaşılabilir bilgiyi sunarak yeni Night&Day kontakt lenslerinizden maksimum faydayı sağlamanızdır.
Sağlıklı Lens Kullanımı
Göz Doktorunuzun Önemi
Temel Tüketici Bilgileri

SAĞLIKLI LENS KULLANIMI

NIGHT&DAY lensleri yeni bir yumuşak kontakt lens materyalinden yapılmış olup , 30 geceye kadar uzun süreli kullanıma olanak sağlar. Olağan kontakt lenslerden 6 kat daha yüksek oksijen , iletimi gözlerin hiç lens yokmuş gibi oksijen almasını sağlar.

Doktorunuzun 30 günden daha kısa kullanım süreleri veya gece lenslerin çıkarılmasını önermesi son derece normal kabul edilmelidir. Bu gözünüzün lense verdiği tepkiye göre değişebilir. Her gözün tepkisi farklı olabilir. Sizin için uygun olan arkadaşınız için uygun olmayabilir.

Bazı durumlarda göz doktorunuz bu lens olmazsa günlük kullan-at veya gözlük gibi alternatif seçenekleri önerebilir.

Başarılı ve güvenli lens kullanımı esas olarak iki koşula bağlıdır. Göz doktorunuzun verdiği talimatlara uymak ve temizlik kurallarını çok sıkı uygulamak.

İlk 30 gün kullanım sırasında göz doktorunuzun yakın takibinde olacaksınız. Gözlerinizi iyi hissetmeniz ve görmeniz normal olsa da kontrol muayenelerini aksatmamanız gerekir.

Bazı kontrol muayeneleri sabah erken saatlere uyanmadan kısa süre sonraya planlanmalıdır. Deneyimli kontakt lens kullanıcıları için bile yakın takip gereklidir.

Genel Talimatlar

NIGHT&DAY lensleri 30 geceye kadar sürekli uyurken bile kullanılmak üzere dizayn edilmiş olup, diğer lenslerden çok farklı bir konumdadır. Bu kadar uzun süre lens kullanmak problem ortaya çıkma riskini yükseltebilir. Bu yüzden lenslerinizi nasıl güvenli kullanacağınızı bilmek çok önemlidir.

Temel Test: lenslerin gözünüzde üstün performanslı olup olmadığını belirlemek için bu testi her gün uygulayabilirsiniz. NIGHT&DAY lens kullanımı sırsında gözleriniz iyi görünmeli ; konforlu ve net görüş olmalıdır.

Lens Kullanımında Dikkat Edilecek Durumlar

bulletYeni bir lensin ambalajı hasarlı ise kesinlikle kullanmayın
bulletLenslerinizi göz doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmayın
bulletLensler gözde iken , gözlerinizi çok yoğun ovuşturmayın
bulletGözlerinize sabun şampuan kaçırmayın
bulletSıcak ve rüzgarlı hava (saç kurutma makinesi ,klima, otomobilin açık camı vs) lenslerde kuruma yapabilir.
bulletGöz doktorunuzu diğer doktorlarınızı ve işvereninizi lens kullandığınızdan haberdar edin.
bulletBelirli ilaçları kullanırken ve belirli tıbbi girişimler esnasında lens kullanmayın ve koruyucu gözlük kullanın.
bulletYüzme, su kayağı ve diğer su sporları ile küvette iken lensler takılı ise gözde rahatsızlık oluşabilir.
bulletSert kontakt lens solüsyonunu temizleme işleminde kullanmayın.


Focus NIGHT&DAY yumuşak kontakt lenslerini herkes 30 geceye kadar uzun süreli kullanabilir mi?

Her hasta lensini maksimum kullanım süresi olan 30 gün kullanamayabilir. ABD’deki klinik çalışmalarda hastalarda lens uygulanan 1300 gözden 1000 ‘inde lensi bir yıl boyunca kullanıldı. Bunların %67’si lensi 22 ila 30 gün arası sürelerde sürekli kullandılar.

Göz doktorunuz size uygun olacak daha kısa süreli kullanım önerebilir, ve siz bu önerilere sıkı sıkıya uymalısınız. Lensleri gözden çıkardığınızda , gözlerinizi lens kullanmadan en az bir gece dinlendirmelisiniz.

Kimler kontakt lens kullanmamalı?

bullet Göz enfeksiyonu veya inflamasyonu olanlar (kızarıklık&şişme)
bullet Kontakt lens kullanımını etkileyebilecek göz hastalığı , yaralanması veya kuruluğu olanlar
bullet Kontakt lens kullanımını etkileyebilecek sistemik hastalığı olanlar.
bullet Alerjik rahatsızlığı olanlar.
bullet Bazı ilaçları örneğin göz ilaçlarını kullananlar lens kullanmamalıdır.
 

Kontakt lensi uzun süreli kullanım şeklinde kullanmanın riskleri nelerdir?
Lens kullanımının bir çok faydaları olmasına karşın bazen problemlerde ortaya çıkabilir. Uzun süreli kullanımda lenslerin oluşturabileceği ciddi problemlerin riski daha yüksektir. Uzun süreli kullanımın faydaları ve risklerini göz doktorunuzla ayrıntılı konuşmalısınız.

Korneal ülser gibi ciddi oküler enfeksiyon oluşma riski oldukça yüksektir. Korneal ülser çok hızla gelişebilir ve ağrı , kızarıklık ve görme bulanıklığı oluşturabilir.

Sigara içen kişilerde lensler gece gözde kaldığında korneal ülser riskinin arttığı çalışmalarla gösterilmiştir.

Uzun süreli kullanımın diğer olası yan etkileri nelerdir?
İnfiltratif keratit denilen kornea iltihabı diğer bir potansiyel yan etkidir. ABD’deki bir yıllık klinik çalışmada 1300 gözün %5’inde bu yan etki görüldü. Diğer daha az ciddi yan etkiler ise konjunktivit , kapakta rahatsızlık ve lens kullanımı sırasında gözde kuruma , hafif yanma ve batma gibi belirtilerdir.

Kontakt lens kullanmamanız gereken durumlar nelerdir?
Göz doktorunuz lens kullanmamanız gereken durumlar ve çevresel koşullar hakkında size bilgi verecektir. Örneğin: yüzme sırasında veya küvette lenslerin suyla teması enfeksiyon riskini artırabilir. Lens kontaminasyonu (bulaşma) olasılığını azaltmak amacıyla duman, is, buharlardan uzak durulmalıdır.

Lenslerimi ne kadar sıklıkla değiştirmeli ve bakımını nasıl yapmalıyım?
Lensler her ay yenisiyle değiştirilmelidir. Değişim zamanları dışında gözden çıkarıldığında lensler kimyasal dezenfeksiyon sistemleri- lens temizleme solüsyonu ile temizlenmelidir. Isı dezenfeksiyonu asla kullanılmamalıdır.

Akılda tutulması gereken en önemli noktalar nelerdir?
Kontakt lens kullanırken gözleriniz iyi görünmeli ,konforlu olmalı ve görme iyi olmalıdır. Problem varlığında lenslerinizi hemen çıkartın ve göz doktorunuza danışın . Doktorunuzun lens kullanımı , bakımı ve değişimi konusundaki talimatlarına uyun. Önerilenden daha uzun süreli lensi kullanmayın.

Focus NIGHT&DAY kontakt lensleri konusunda başka sorularınız varsa ne yapmalısınız?
Göz sağlığı ve NIGHT&DAY hakkında ayrıntılı bilgi ve sorunlarınız için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Focus NIGHT&DAY lensleri konusunda ayrıntılı bilgi için Hasta Lens Kullanım Kitapçığı isteyebilirsiniz.

KONTAKT LENS KULLANICISI OLARAK UNUTMAMANIZ GEREKEN NOKTALAR


Bu bölümü dikkatle okumak için birkaç dakikanızı ayırın:

Göz sağlığının, iyi görebilmenin temeli olduğunu unutmayınız,ihmal yüzünden gözlerinizi tehlikeye atmayınız.

Eğer gözünüzde bir kızarıklık, ağrı, yanma, aşırı sulanma,görüntü bozukluğu, ışık çevresinde renkli noktalar görme veya ışığa duyarlılık durumu ortaya çıkarsa doktorunuza danışınız.

Kontakt lenslerinizi yatmadan önce çıkarınız (eğer doktorunuz tarafından başka bir şey önerilmediyse.)

Doktorunuzun önerdiği periyodik kontrollere gitmeyi unutmayınız. Göz sağlığının temeli budur.

Tırnaklarınızı kısa tutunuz. Uzun tırnaklar bakteri üremesine elverişlidir ve çizilmiş bir göz, çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir.

Eğer kontakt lensleriniz herhangi bir nedenle bozulmuşsa veya üzerlerinde temizlenemeyen birikintiler varsa, onları yenilemeyi ihmal etmeyiniz.

Kontakt lenslerinizin temizliğinde asla deterjan veya sabun kullanmayınız.

Kontakt lenslerinizin temizliğinde asla musluk suyu kullanmayınız.

Güvenliğiniz ve sağlığınız açısından başka birinin - en yakın arkadaşınız bile olsa - lensini kullanmayınız ve denemeyiniz. Genelde hepimizin lens ölçümleri farklıdır, bu nedenle doktor
kontrolü şarttır. Toplumumuzda özellikle renkli lenslerde ciddiyetsiz kullanım ve arkadaşla paylaşma sebebiyle çeşitli enfeksiyonlara rastlanmaktadır. Renkli lensler en az diğer
kontakt lensler kadar bakım ve özen ister. Lensler bizim vücut sıvılarımızla direkt kontakt halinde bulunan sağlık araçları olduğundan, başka birinin lensini ve diş fırçasını kullanmak arasında sağlık açısından pek fark bulunmamaktadır.

Kontakt lenslerinizi ıslatmak için tükürük kullanmayınız. Zararlı olabilecek bakterilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. "Kendi bakterinizin size zarar vermeyeceği" sözü doğru değildir.

Kontakt lenslerinizi dumanlı ortamlarda takmayınız.

En küçük şüphede kontakt lens uzmanınızı aramayı unutmayınız.

Kontakt lenslerinizi göz ilaçları veya göz damlaları kullanırken takmayınız.

Reçete siparişi
 

                   Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi emekoptik@msn.comadresine gönderin.
Telif Hakkı © 2003 Emek Optik
Son değiştirilme tarihi: 15/12/03
Project developed by emekoptik.com and erdem © 1979-2004 EMEKOPTİK®  all rights reserved