Make your own free website on Tripod.com


Reçete siparişi
YARDIM
 


KONTAKT LENS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sert veya gaz geçirgen adı ile tanımlanan, ömürleri 1 – 1,5 yıllık lensler artık kullanımı azalmakla birlikte hala kullanılan lensler. Bu tür lensler bazı göz bozuklukları için bakımı, temizliği biraz güç olsa da hekimler tarafından uygun görülmekte.

Sık değişim lensleri ise son bir kaç yıldır gerek dünyada ve gerekse de ülkemizde hekimler ve tüketiciler tarafından yaygınlaşan lens grubu. Bu tür lensler, ömürleri sınırlı olduğu için lens yüzeyinde protein birikimi gibi pek çok probleme neden olabilecek riskleri önleyen lenslerdir. Bu konuda tüketicilerin hekimlerden aldıkları lens değiştirme programına, ve lens bakım kurallarına uymaları kendi göz sağlıkları açısından önemlidir.

Bu grup içinde yer alan Focus Visitint lensleri miyop ve hipermetrop gibi kırma kusuru tedavisinde kullanılmaktadır. Geniş üretim skalası ile +8.00 derece miyop / -15.00 derece hipermetrop’a kadar tedavi olanağı sunmaktadır.

Focus Soft Colors lensleri ise yine miyop ve hipermetrop kırma kusurlarını düzelten lenslerdir. Diğer sık değişim lenslerinden farklı ise göz zemin rengi renkli olan kişilerde, göz rengini daha parlak ve belirgin hale getirmesi. Örneğin yeşil rengi zengin bir ela göze uygulandığında gözün yeşil zeminini belirgin hale getirerek ayrıca göz kusurunu düzeltmek imkanı veriyor. Aqua, Royal Blue ve Evergreen isimleri ile üç değişik renk seçeneği olan bu lenslerin ayrıca numarasız (plano) olanları da bulunmaktadır

SAĞLIK

FDA ‘in klinik çalışmalarına da katılan St.Louis’den Dr.N.Rex Ghormley “NIGHT&DAY” lensleri görme düzeltiminde mükemmel rahatlık konusunda hastanın beklentilerini karşılayan ilk lens olup aynı zamanda göz doktoru olarak klinik performans açısından benim beklentilerini de karşılamaktadır. “şeklinde NIGHT&DAY konusundaki fikrini belirtmektedir. NIGHT&DAY lensleri olağan kontakt lenslerden 6 kat daha fazla oksijen sağlayan yepyeni silikon hidrojel materyalden yapılmıştır ve bağımsız araştırmacıların belirlediği gece boyu kullanım için gereken minimum eşik değerden %40 daha fazla oksijen sağlar . NIGHT&DAY lenslerin su içeriği %24’tür. Lensin eşsiz biyouyumlu materyali zamanla depozit oluşumunu minimale indirir.

Yetersiz oksijen temini normal göz fonksiyonlarını etkiler ve kornea ödemine yol açar . Kontakt lens kullanmayan kişilerde bile uyku sırasında minimal korneal ödem fizyolojik bir durumken , olağan kontakt lensler gözde takılı iken uyumak göze oksijen iletimini çok azaltarak kornea ödemi belirgin düzeyde artırmaktadır. Bu durumda gözlerde rahatsızlık oluşmakta ve lens kullanım konforu azalmaktadır. Klinik çalışmalarda NIGHT&DAY lens kullananlarda hiç lens kullanmayanlara yakın düzeylerde korneal ödem görülürken , yumuşak kontakt lenslerde görülen düzeylerden belirgin olarak daha düşük limbal kızarıklık oluştuğu gösterilmiştir.

1999’dan bu yana , 40’dan fazla ülkede 265,000’denfazla hasta NIGHT&DAY lenslerini 30gece/gündüz uzun süreli kullanım formunda kullandı. Kontakt lens tarihinde yapılmış en büyük çalışma ile CIBA Vision , NIGHT&DAY’in piyasadaki uzun süreli kullanım lenslerin 6 gecelik performansına eş değer düzeyde 30gecelik güvenli performans gösterdiğini belirlemiştir. Bu bir yıllık güvenlik ve etkinlik çalışmasına 697’si NIGHT&DAY , 698 ‘i kontrol lensi kullanan toplam 1395 hasta katılmıştır. Çalışmayı tamamlayan hastaların yaklaşık 2/3 ‘ü NIGHT&DAY’i yıl boyunca gece/gündüz sürekli kullandı. Bir ayın sonunda tüm kullanıcılarda ortalama kullanım süresi 26-27 gün olarak bulundu.

Bu ve benzeri klinik çalışmalarda , NIGHT&DAY’in aşağıdaki özellikleri ortaya çıkarıldı;

NIGHT&DAY kullanımında gece oluşan kornea ödemi lens kullanılmadığı zaman oluşana yakın düzeylerde iken , olağan yumuşak kontakt lenslerden 3 kat daha az olduğu ,

Diğer yumuşak kontakt lenslerde tipik olarak görülen limbal kızarıklığın , NIGHT&DAY kullanımında belirgin olarak düşük düzeylerde olduğu,

NIGHT&DAY lenslerinde zaman içerisinde depozit birikiminin çok düşük düzeylerde olduğu,

NIGHT&DAY lens kullanıcılarında mikro kistler veya endotelyal polimegatizm gibi mikroskobik korneal değişikliklerin görülmediği,

Hastanın lensi başarıyla kullanıp kullanamayacağının belirlenmesinde ilk bir aylık gözlem periyodunun önemli olduğu belirlendi.

GÖZ CERRAHİSİNİ Mİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Cerrahiye Yeni Alternatifler

Belirgin miyopisi olan birçok kişi görme problemlerini ortadan kaldırmak için lazer cerrahisi yaptırmayı düşünmektedir. Karşılaşacakları riskleri düşünmeden gözlükten kurtulmak için lazer cerrahisi yaptırmaya koşmaktalar. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre hastaların % 3 ‘ünde lazer cerrahisi komplikasyonu oluşmakta , 32’de 1‘inde mükemmel görüşe kavuşulamamaktadır.

Lazer cerrahisine uygun olmayan veya cerrahinin yüksek fiyatı ,invaziv olması geri dönüşümsüz olması ve potansiyel komplikasyonları nedeniyle lazer yaptırmayı düşünmeyen milyonlarca kişi için NIGHT&DAY iyi bir alternatiftir. NIGHT&DAY hastalara sürekli berrak bir görüş sağlar.

TEMEL TÜKETİCİ BİLGİLERİ

Uzun süreli kullanım için Focus NIGHT&DAY (Lotrafilcon A) Yumuşak Kontakt Lensleri
Önemli: Kontakt lens kullanımı ve Focus NIGHT&DAY konusunda aşağıdaki temel bilgiler CIBA Vision tarafından sağlanmıştır.

Focus NIGHT&DAY lensleri ile ilgileniyorsanız, lütfen göz doktorunuza danışınız. Kişisel gereksinimlerinize ve yaşam stilinize göre doktorunuz NIGHT&DAY ‘in size uygun olup olmadığını ve lenslerinizi kaç gün sürekli kullanabileceğinizi belirleyecektir.

Focus NIGHT&DAY’in özellikleri nedir?

Focus NIGHT&DAY yumuşak kontakt lensleri %24 su içerikli Lotrafilcon A(florosilikon) ‘dan yapılmıştır.Bu yeni lens materyali göze yüksek miktarda oksijen sağlar ve gözyaşı ile kolayca ıslanabilmesi amacına yönelik yüzey kaplaması yapılmıştır.

Focus NIGHT&DAY yumuşak kontakt lensleri nasıl kullanılır?
Lens kornea üzerine takılır ve ışınları retina üzerine odaklar.

Lensler miyopi ve hipermetrop inin düzeltilmesinde kullanılabilir. Lensler günlük kullanım için (uyanık olunan saatlerde) veya uzun süreli kullanım için (uykuda ve uyanıkken ) önerilebilir. Bu lensler gözünüzün durumuna veya doktorunuzun önerilerine göre 30 geceye kadar sürekli kullanılabilir.

Reçete siparişi
 

                   Bu web sitesi ile ilgili soru veya görüşlerinizi emekoptik@msn.comadresine gönderin.
Telif Hakkı © 2003 Emek Optik
Son değiştirilme tarihi: 15/12/03
Project developed by emekoptik.com and erdem © 1979-2004 EMEKOPTİK®  all rights reserved